Úvod > MŠ Tylovice > Distanční výuka > Jaro ťuká na vrátka

22.3.2021
Datum ukončení:
26.3.2021

Cíl: Vést děti k vnímání krásy přírody, sledování změn v přírodě, co je to roční období.

Pondělí

Ahoj děti moje milé. Zdraví vás paní učitelka Míša. Chybí mi váš úsměv, smích, obejmutí, zpívání našich oblíbených písniček, cvičení na velkých míčích, povídání a čtení před spaním a také flétnička s Flautíkem, určitě se také těšíte na naši krásnou zahradu. Čekají nás na ní jarní práce a úklid, které zvládneme - doufejme - všichni dohromady.

květina

Tento týden si budeme povídat o novém ročním období, které nám začalo už včera. Jaké to je roční období? Ano jaro. A víte co je to vlastně roční období? Je to období v roce, kdy se mění v přírodě hodně věcí. Mění se počasí, teplota vzduchu, růst rostlin, život živočichů. Dohromady máme čtyři roční období. Říkej - jaro, léto, podzim, zima. To je dohromady celý rok. Potom přijde znovu jaro…a to je opět další rok.

Roční období:

Co je dříve

stromy

Vypracuj  si pracovní list roční období: Roční období

Mám pro vás písničku, která nám vítá jaro. Je nová, kdo ji zvládne, může se ji naučit. Už se těším, až si ji zazpíváme i s hudebními nástroji.

Písnička: https://www.youtube.com/watch?v=3j_izoF8fIA

Utíkej ven a nadechni se jarního vzduchu, a jestli svítí sluníčko, tak na něho zamávej a hrej si na zahradě.

Nezapomeňte večer na čtenou pohádku.

Úterý

Ahoj děti. Jaké je dnes venku počasí? Doufám, že už na nás vykoukne sluníčko. Na jaře už dlouho očekáváme teplejší počasí. My lidé se těšíme, že odložíme zimní bundy, co dál, říkej (teplé kalhoty, rukavice, čepice, šály, nákrčníky, zimní boty, punčocháče).

zvířátko

Myslíš, že se na jarní sluníčko těší i zvířátka? Určitě. Co se s nimi po zimě bude dít? Co udělá ježek? (probouzí se, začne si shánět potravu). Co včelka? (už se těší na první nektar z jarních kytiček). Až zvířátka zesílí, tak budou mít na jaře mláďátka.

A co rostliny a stromy?  Též čekají na sluníčko a teplo, aby se v kořenech probudila míza, to je důležitá výživná šťáva, která putuje až do tenkých větviček, na jejichž koncích jsou pupeny. A co z těch pupenů vyraší, to je překvapení. Hádej a na vycházce to prozkoumej pomocí lupy. Z některých vyraší listy, z některých květy.

Vyrob si svůj jarní strom. Kdo bude mít dostatek materiálu (především ruličky od toaletního papíru), ten třeba zvládne všechny čtyři stromy.

Návod na strom: Stromy

Pracovní list, grafomotorika: Grafomotorika

Pokud bude teplo, tak můžeš vytáhnout kolo a projet se na něm. Nebo co tak si namalovat skákacího panáka?

Skákání panáka: https://www.wikihow.cz/Jak-skákat-panáka

A večer? Hurá čtená pohádka.

Středa

Ahoj děti. Dnes si ukážeme první jarní kytičky. Mezi ně určitě patří sněženka, prvosenka (petrklíč), sedmikráska, pampeliška.

Kytičky:

kytky

Každá rostlina se skládá z určitých částí. Kořen, stonek, list, květ. Ukazuj si části rostliny na obrázku.

Popis části rostliny: Popis

Název kytičky si vždy rytmicky vytleskej a řekni, na kolik je slabik (např. sně-žen-ka, na tři slabiky).

Vymýšlej další slova s jarní tématikou a rytmicky je vytleskej (např. sluníčko, mrak, tráva…).Zkus určit na kterou hlásku nebo slabiku dané slovo začíná (např. sedmikráska - začíná na s nebo se - obojí je správně).

Rodičové zavzpomínají na básničku sněženka, říkejte postupně s dětmi.

Jarní květiny

Pracovní list sněženka: Sněženka

Šup ven, najdeš nějakou jarní kytičku? Pojmenuj ji, ale netrhej, nechej ji pro včeličky.

Před dobrým spánkem krásná pohádka, že jo?

Čtvrtek

Ahoj děti. Dnes si procvičíme naše logické myšlení. Co to je? No to je taková dovednost, kterou potřebujeme při řešení nějakého úkolu. Když třeba teď budeme luštit sudoku, tak musíme přemýšlet nad tím, jak to vyřešíme.

Sudoku: Sudoku

Každému z vás to trvalo asi jinak dlouho. A to je úplně normální. Každý totiž máme předpoklady dělat něco jiného. Někdo umí zpívat, někdo kreslit, sportovat, někdo rád řeší různé úkoly…

Ještě jedna jarní hra: Jarní hra

Co budeš dělat dnes venku? Tak si zaskákej panáka.

A večer hola, hola, pohádka tě volá.

Ahoj zítra.

Povídání bylo dost. Dnes hurá na krásnou jarní procházku.

Vytiskni si popis procházky a splněný úkol si zaškrtni.

Procházka: Procházka

Přeji vám děti krásný jarní víkend, plný jarních zážitků z přírody. Loučí se a zdraví paní učitelka Míša.