Cíl: Přiblížit dětem krásu literárního a výtvarného umění prostřednictvím knih. Seznámit děti s tím, jak vznikala kniha, jak se kniha vyrábí, druhy knih. Umět naslouchat čtenému slovu a vnímat jeho obsah.
Ahoj děti, zdraví vás paní učitelka Míša. Když jsem připravovala aktivity pro tento týden, tak jsem na vás moc myslela. Vím, že jste se těšili až si budeme povídat o knížkách. Že si postavíme ve třídě knihovnu, do které si přinesete svojí oblíbenou knížku. Slibuji, že si to splníme, až bude opět školka v provozu.
Než vznikla kniha, vedla k tomu dlouhá cesta. Když lidé hodně dávno neuměli psát (neznali písmo), potřebovali někomu zanechat zprávu. Např. že ulovili velké zvíře, nebo vyhráli v boji proti nepříteli. V té chvíli vzniklo obrázkové písmo na stěnách jeskyní. Podívej se se svým
rodičem na zajímavé obrázky jeskyně, kde nalezli zajímavé malby. Povídejte si u toho.
Soubor jeskyně zde: jeskyně.pdf
My máme ve třídě naše pravidla chování. Zkus popřemýšlet a nakreslit nějaké naše pravidlo formou piktogramu (je to grafický znak znázorňující pojem nebo sdělení obrazově. Většinou jde o malý a srozumitelný nákres věci, např. znak invalidů, znaky postav na WC…). Piktogramy také stály na počátku vývoje písma. Vyber si jedno - navzájem si pomáháme, máme se rádi, jsme kamarádi, když jeden mluví, ostatní mu naslouchají, nekřičíme, kopeme jen do míče, myjeme si ruce před i po jídle.
Pokud si nebudeš vědět rady, nevadí. Tak zkus kresbou vyjádřit, že rád chodíš do přírody.
Vím, že rádi zpíváte. Tak si dnes můžeme zazpívat naši oblíbenou písničku Mrazíci.
Odkaz písnička: https://www.youtube.com/watch?v=gNN9LA2-K0Q
A ten nejdůležitější úkol - běžte ven do přírody. Po cestě můžeš vytvářet šipky z klacíků
Večer ať ti rodič přečte pohádku na dobrou noc.
Ahoj zítra.
Ahoj děti, dnes si budeme povídat o tom, jak vzniklo písmo a na čem lidé kdysi dávno psali. Protože, než vznikl papír, tak to chvíli trvalo. Přečti si s rodičem zajímavé povídání.
Odkaz: kniha.pdf
Jestli máš plastelínu, tak si udělej placku (přes hadru vyválej válečkem na těsto) a zkus si do ní napsat své jméno nebo namalovat obrázek.
A ještě jeden pracovní list: pracovní list.pdf
Ještě si můžeme zazpívat: https://www.youtube.com/watch?v=fgtciCuFDvM
No a co teď? Hurá ven za sluníčkem. Můžeš si třeba namalovat obrázek na chodník.
A večer před spaním ti rodič určitě přečte další pohádku.
Ahoj zítra.
Ahoj děti, dnes si budeme prohlížet různé druhy knížek. Nejraději máte asi knížky pohádkové. Kterou máš nejraději? Vem si jí a prohlédni. Takovou knížku někdo musel vymyslet a napsat, tomu říkáme pan spisovatel. A kdo nakreslil krásné obrázky - to je pan ilustrátor, nebo-li malíř.
Máš doma nějakou encyklopedii? To je knížka, ve které je hodně informací o tom, co tě zajímá - o přírodě, o zvířatech, o koních, o vesmíru…Můžeš si z ní přečíst nějakou zajímavost.
Dnes si vyrobíš svoji knížku. Vem si tak 5 ks nelinkovaného papíru A4(velikost velkého sešitu). Přelož je na půl, vznikne ti knížečka. Můžeš si ji sešít dohromady jehlou a nití nebo secvaknout sešívačkou nebo udělat dírky a spojit vlnkou. To nechám na tobě a rodiči. Nezapomeň se na začátku podepsat jako autor a pak si do ní můžeš malovat či psát. Třeba to co zažiješ, nebo si vytvoříš svoji pohádku. Můžeš i vystřihovat a lepit obrázky.
I dnes si zazpíváme, budou to dle tvého výběru lidové písničky: https://www.youtube.com/watch?v=vTOUuhAxR8k&list=PL37016AE83A8F8598&index=7
A teď utíkej ven. Možná už uvidíš včelku, nebo nějakého broučka. Jaro už pomalu ťuká na vrátka.
A večer opět další pohádka. Kdo bude dnes číst? Mamka nebo taťka?
Ahoj zítra.
Ahoj děti, dnes jsem vybrala básničku při které si můžeme i trochu zacvičit.
Knížka se maluje, knížka se píše,
(malujeme před sebou velké kruhy)
zveme vás do tajů kouzelné říše.
(hluboký předklon, předpažíme)
Knížka se maluje, knížka se píše,
(malujeme před sebou velké kruhy)
za naší pohádkou půjdeme tiše.
(chůze po špičkách)
Svou knížku otevři, počítej slova,
(znázorníme otevřenou knihu)
obrázky prohlédni zase a znova.
(otočka kolem své osy)
Vem si svého plyšáčka a dávej ho tam, kde ti řekne rodič.
Pokyny: dej ho na židli, pod židli, před židli, za židli, vedle židle, mezi dvě židle, zvedni ho nahoru, dej ho dolů, vezmi si ho do pravé ruky, do levé ruky. A teď opačně. Ptejte se, kde je plyšáček - dá dávejte ho na ta samá místa. Dítě samo určuje polohu plyšáčka.
Vše si procvičíme v pracovním listu: pracovní list2.pdf
Tak a hurá ven. Napiš si svoje jméno z klacíků, či kamínků.
A co bude před spaním? No přece čtení pohádky.
Ahoj zítra.
Ahoj děti, který máme dneska den? Ano pátek. Který den byl včera? Který den bude zítra? Jaké je dnešní datum? To zjistíš, když vypočítáš příklad 10 + 2. Můžeš si to znázornit třeba na kostičkách ze stavebnice. Výborně, určitě jste to všichni zvládli. A měsíc je to již třetí v roce. Který? Jako odpověď ti pomůže písnička Měsíce, kterou všichni znáte:
Dnes si vyrobíme záložku do knížky, bude ve tvaru medvídka. Vystřihni si obdélník šíře 4cm a délka 12cm, kolečko o průměru 2,5cm. K tomu vystřihni a přilep uši. Domaluj si tlapky, obličej. Vše si vybarvi. Pokud máš barevné papíry, tak si to vyrob z nich.
Šablona: Naskenované dokumenty.pdf
Doufám, že je dobré počasí na to jít ven. A jestli se ti nechce tak nezapomeň, že není špatné počasí, ale špatné oblečení. Tak žádné výmluvy.
Věřím, že se těšíš na večerní pohádku z tvé oblíbené knížky.
Přeji vám děti pěkný víkend plný her a krásných zážitků z naší přírody. Ahoj, loučí se s vámi paní učitelka Míša